Rozhovor se starostou Velkého Meziříčí

Starosta Velkého Meziříčí: „Oceňuji přístup Metrostavu k alternativnímu řešení dilatací.

Pane starosto, co pro Vás znamená Most Vysočina?

Na výstavbu si velice dobře vzpomínám. Možná i proto, že mi tehdy bylo krásných 19 let… Chodili jsme se na místo samozřejmě často dívat. Byla to úchvatná stavba nejen v rámci našeho města, ale i celé republiky. Most již tehdy vyřešil složitou dopravní situaci ve městě, které bylo často přeplněno auty. A to situaci tehdy, myslím tím počty aut a kamionů, a dnes nelze vůbec porovnávat. Most se za tu dobu stal dominantou města i regionu. Sice silniční, ale přece jen nepřehlédnutelnou dominantou.

Jak zatím hodnotíte spolupráci se společností Metrostav?

Oceňuji vstřícný přístup Metrostavu k našim požadavkům na dostatek informací o průběhu výstavby, o dodržování harmonogramu a podobně. Pravidelně se taktéž setkáváme. Jsem rád, že Metrostav zvolil, oproti původnímu zadání v projektu, alternativní systém dilatací a použil variantu, která je při průjezdu vozidel méně hlučná. Za tuto změnu, která potěší určitě všechny občany žijící v okolí mostu, děkuji. Škoda, že most nebude vybaven protihlukovou zdí. Je mi jasné, že toto je záležitost investora a nikoliv stavební firmy.

Úplná uzavírka prakticky poloviny mostu bude trvat až do září. Jak jste připraveni na případný prudký nárůst dopravy přes město?

Nárůst dopravy v našem městě je znatelný již nyní. Jde to bohužel vidět na stavu některých komunikací. Ty jsou však ve vlastnictví kraje a ten bude situaci řešit. Jestli mám dobré informace, už řeší. V případě, že by hypoteticky došlo k nějakému totálnímu kolapsu, například kdyby třeba nějaká havárie zcela zablokovala průjezd mostem a řidiči by inkriminovaný úsek chtěli objíždět přes naše město, pak jsme dohodnutí s Policií ČR na řešení situace a odklánění dopravy na alternativní trasy. Hlavně musíme zamezit průjezd kamionům, k čemuž jsou připraveni i naši městští strážníci.
Aktuálně se nechystáme (resp. Kraj) realizovat žádné velké investiční akce na našich komunikacích. Nechceme dále zhoršovat dopravní situaci ve městě. S investicemi do silnic počkáme do ukončení modernizace D1.

Josef Komínek (starosta Velkého Meziříčí, vpravo) s projektantem Antonínem Pechalem.